Które napoje izotoniczne warto kupować?

Kawy, Puchar, Szklanki Do Kawy, Jedzenie

Rola napojów izotonicznych

Długi i intensywny wysiłek fizyczny może doprowadzić do odwodnienia organizmu. Najprostszym sposobem na uzupełnienie traconych wraz z potem płynów jest regularne nawadnianie organizmu. Można to robić popijając małymi łykami wodę mineralną. Dobrym pomysłem jest również skorzystanie z napojów izotonicznych. Podstawowym zadaniem napojów izotonicznych jest uzupełnianie niedoborów wody oraz witamin i minerałów wydalanych z organizmu wraz z potem. Charakterystyczną cechą izotoników jest ich osmotyczność, zbliżona do osmotyczności płynów ustrojowych ludzkiego ciała. To właśnie ona sprawia, że napoje izotoniczne w przeciwieństwie do zwykłej wody, niemal natychmiast po wypiciu wchłaniają się do organizmu i nie zalegają w żołądku. Chociaż popularność napojów izotonicznych w ostatnim czasie znacząco wzrosła, nie wszystkie produkty dostępne na rynku są godne polecenia. Warto więc przyjrzeć się bliżej, co można znaleźć w składzie izotoników dostępnych w sprzedaży.

Co można znaleźć w składzie napojów izotonicznych

Przeglądając najpopularniejsze produkty dostępne w sieciach handlowych od razu rzucają się w oczy intensywne kolory napojów izotonicznych. Bez trudu kupić można butelkę wypełnioną czerwonym, niebieskim, czy różowym płynem. Okazuje się, że stosowanie intensywnych barw napojów izotonicznych jest chwytem marketingowym, który ma przyciągnąć uwagę klienta i zachęcić go do zakupu kolorowego produktu. Niestety, bardzo często zastosowane w tego rodzaju produktach barwniki nie są obojętne dla ludzkiego zdrowia. Coraz częściej uważa się, że takie substancje jak błękit brylantowy, czy czerwień koszelinowa spożywane w nadmiarze mogą szkodzić. W składzie niektórych izotoników dostępnych w sklepach znaleźć można również inne kontrowersyjne substancje, takie jak aspartam używany jako słodzik, cytryniany sodu i potasu będące regulatorami kwasowości oraz benzoesan sodu i sorbinian potasy pełniące rolę konserwantów. Chociaż nie zostało to potwierdzone naukowo podejrzewa się, że regularne spożywanie tego rodzaju substancji w dużych ilościach może przyczyniać się do rozwoju nowotworów.

Przepis na domowy napój izotoniczny

Chociaż wiele produktów dostępnych sprzedaży posiada w swym składzie wymienione wyżej substancje, na rynku znaleźć można także napoje izotoniczne wolne od sztucznych barwników, czy konserwantów. Decydując się na nie, trzeba się jednak liczyć z tym, że koszt ich zakupu będzie wyższy od kosztu nabycia najtańszych produktów o wątpliwym składzie. Jeżeli kogoś nie stać na zakup droższych i lepszych jakościowo produktów powinien zdecydować się na samodzielne przygotowanie napoju izotonicznego. Jest to niezwykle proste i nie wymaga wiele czasu. Do przyrządzenia domowego izotonika potrzeba pół litra wody, dwie lub trzy łyżki miodu, soku z połowy cytryny oraz szczypty soli. Po zmieszaniu otrzymuje się nawadniający napój powstały wyłącznie z naturalnych składników, pozbawiony niebezpiecznych dla zdrowia substancji. Należy pamiętać, że najlepiej na trening zabierać napój nieco schłodzony. Spożywanie zbyt zimnego lub ciepłego płynu sprawi, że będzie on dłużej zalegał w żołądku.

O napojach izotonicznych przeczytasz także na: https://www.sklepisostar.pl/Napoje_izotoniczne

W podobnej tematyce znajdziesz także pod linkiem: http://nowiny24info.bloggg.pl/2018/08/03/sklep-internetowy-z-napojami-czy-warto/

Ten wpis został opublikowany w kategorii Zdrowie. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.